Строителен надзор и други услуги свързани със строителството
- Home
- chevron_right
- Услуги
- chevron_right
- Строителен надзор и други услуги свързани със строителството
“Петкова консулт” ЕООД е оправомощена да извършва строителен надзор в строителството, притежаваща свидетелство № СК – 344/29.12.1999 г., прелицензирана с Удостоверение № РК 0260/28.08.2014г., издаден от Дирекция национален строителен контрол.
Строителният надзор е задължителен за всички строежи от първа до пета категория, а за сградите от пета категория не беше задължителен да началото на 2019г., но с промените на ЗУТ от 2019 в обхвата на строителния надзор бяха включени и строежите от пета категория. Това значително улеснява строителството и гарантира безпроблемното въвеждане на сградата в експлоатация. (Повече информация за въвеждането в експлоатация на сградите от 5-та категория има в края на страницата или се свържете с нас на контакти)
Задълженията на консултанта(строителния надзор) започват още преди започването на същинското строителство. Съгласно
Чл. 157 от ЗУТ (2) Откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво се извършва при влязло в сила разрешение за строеж и в присъствието на служители по чл. 223, ал. 2 и лицето, упражняващо строителен надзор за обекта. Както се вижда строежът не може да започне без лицензирана фирма за строителен надзор, която да изготвя и подписва актове и да завери заповедна книга.
Строителен надзор – услуги
Строителния надзор е задължителен участник в строителния процес, който гарантира качествено изпълнение и безпроблемно въвеждане на строежа в експлоатация. Той изготвя и подписва всички актове и протоколи по време на строителството до завършването му и изготвя окончателен доклад (Акт 16) за издаване Разрешение за ползване или Удостоверение за въвеждане в експлоатация.
Съгласно Чл. 168. от ЗУТ
(1) Лицето, упражняващо строителен надзор, носи отговорност за:
- законосъобразно започване на строежа;
- осъществяване на контрол относно пълнота и правилно съставяне на актовете и протоколите по време на строителството;
- спиране на строежи, които се изпълняват при условията на чл. 224, ал. 1 и чл. 225, ал. 2 и в нарушение на изискванията на чл. 169, ал. 1 – 3;
- осъществяване на контрол относно спазване на изискванията за здравословни и безопасни условия на труд в строителството;
- недопускане на увреждане на трети лица и имоти вследствие на строителството;
(2) Строителният надзор се упражнява от консултант за строежите от първа до пета категория.
(3) Лицето, упражняващо строителен надзор, подписва всички актове и протоколи по време на строителството, необходими за оценка на строежите, относно изискванията за безопасност и за законосъобразно изпълнение, съгласно наредба на министъра на регионалното развитие и благоустройството за актовете и протоколите, съставяни по време на строителството.
Строителният надзор (чрез своите специалисти) е задължен да следи за осигуряване на съществените изисквания за носимоспособност, която се осъществява чрез контрол на качеството на влаганите материали и качеството на извършваните строително – монтажни работи. Строителният надзор има специалисти по всички специалности, включително пожарна безопасност (ПАБ) и хигиена и опазване на здравето на хората (ХЕИ). Затова и при изготвянето на окончателен доклад до ДНСК, РДНСК или Общината чл. 177 ЗУТ (Акт 16) за въеждане на строежа в експлоатация ние издаваме становища по части пожарна безопасност и хигиена, с което се избягва необходимостта от присъствието на инспектори от ХЕИ и ПАБ.
Съгласно Чл. 169. от ЗУТ
(1) Строежите се проектират, изпълняват и поддържат в съответствие с изискванията на нормативните актове и техническите спецификации за осигуряване в продължение на икономически обоснован експлоатационен срок на съществените изисквания за:
- носимоспособност – механично съпротивление, устойчивост и дълготрайност на строителните конструкции и на земната основа при експлоатационни и сеизмични натоварвания;
- безопасност при пожар;
- хигиена, опазване на здравето и живота на хората;
- безопасна експлоатация;
- защита от шум и опазване на околната среда;
- енергийна ефективност – икономия на енергия и топлосъхранение
Тук са представени основните стъпки, които трябва да се извървят в процеса на строителство на всеки строеж, включително и тези от 5-та категория:
- Откриване на строителна площадка Акт 2 и заверка на Заповедна книга;
- Следим за пълното и правилно съставяне на актовете и протоколите по време на строителството;
- Следим за коректно изпълнение на строежа съобразно одобрения инвестиционен проект и съществените изискванията към строежите;
- Следим за качество на влаганите строителни материали и изделия и съответствието им с нормите за безопасност;
- Проверяваме правилно изпълнение на строително – монтажни работи;
- Фирмата отговаря за годността на строежите за въвеждането им в експлоатация, съгласно Наредба №3/31.07.2012г., за въвеждане в експлоатация на строежи на територията на Република България и за минималните гаранционни срокове за изпълнените строителни и монтажни работи, съоръжения и строителни обекти;
- Представлява възложителя по време на строителството, ако е упълномощен за това;
- След завършване на сградата на груб строеж изготвяме и заверяваме Акт 14;
- изготвяме на технически паспорт на сградата;
- Приемане на обекта и издаване на становища по всички части, включително за пожарна безопасност(ПАБ) и хигиена, опазване на здравето и живота на хората (ХЕИ);
- След завършване на строежа, съставяме констативен акт по чл. 176 от ЗУТ (Акт 15);
- Технически паспорт на строежа по чл. 176;
- Изготвяме окончателен доклад до ДНСК, РДНСК или Общината чл. 177 ЗУТ (Акт 16);
- Осъществяваме необходимите контакти за съставяне акт обр. 16;
- Подпомагаме дейността на приемателната комисия за издаване Разрешение за ползване или Удостоверение за въвеждане в експлоатация.
След като разяснихме основните задължения на строителния надзор бихме искали да дадем повече информация за въвеждането в експлоатация на сградите от 5-та категория. Както казахме и по – рано строителния надзор на сградите от пета категория вече е задължителен, а не както до сега – препоръчителен. Когато строежът се осъществява без да бъде контролиран от надзорна фирма качеството на вложените материали и извършените строително – монтажни работи се контролира основно от собственика, което не винаги е възможно поради липсата на познания за строителния процес. Освен това когато Инвеститорът нямаше договор със строителен надзор изготвянето и заверката на актовете беше отговорност на строителя и инвеститора. Контактите със специализираните контролни органи също трябва да се осъществява от Инвеститора. При завършване на обекта е нужно да се съберат и подпишат всички актове, становища, сертификати и други документи и да се изготвят Акт 15, Акт 16 и Технически паспорт. Всичко това изисква много време и усилия и изисква много добро познаване на законите и значителен професионален опит.
Когато осъществяваме строителен надзор ние изготвяме и подписваме всички актовете и протоколи по време на строителството, издаваме всички необходими становища и документи и въобще следим за законосъобразно започване, изпълнение и приключване на строежа. Така ние защитаваме интересите на клиента и ГАРАНТИРАМЕ качественото изпълнение и безпроблемното въвеждане в експлоатация на строежа и издаване на Удостоверение за въвеждане в експлоатация.
Нашите услуги
- Строителен надзор и други услуги свързани със строителството
- Търпимост и узаконяване на сгради, къщи и строежи
- Преустройство и смяна предназначение на търговски обекти, къщи, тавани, магазини и сгради
- Оценка на съответствието на инвестиционните проекти
- Технически паспорт на сгради и обследване на строежите

Проект и главна цел: BG16RFOP002-2.073-8554-C01
Преодоляване недостига на средства и липсата на ликвидност, настъпили в резултат от епидемичния взрив от COVID-19.
Осигуряване на оперативен капитал за българските микро и малки предприятия за справяне с последиците от пандемията COVID-19. Постигане на положителен ефект за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19 и стабилност на работните места.
Бенефициент: ПЕТКОВА КОНСУЛТ ООД, ЕИК: 131316225
Обща стойност: 5 194.00 лв., от които 4 414.90 лв. европейско и 779.10 лв. национално съфинансиране.
Начало: 20.08.2020г.
Край: 20.11.2020г.