Излагат проектите на изложба в САБ
Автор: Елина Николчева

Проектът на екипа на арх. Димитър Младенов
“В процеса на работа ние се обединихме около идеята, че това не е толкова конкурс за архитектура или благоустройство, колкото за възстановяване на една святост”, обясни председателят на 10-членното жури ст.н.с. д-р арх. Христо Генчев по време на представянето на отличените проекти.
Журито не е класирало победител в конкурса, “тъй като проектите са твърде хипотетични и са далеч от инвестиционна зрялост”. Въпреки това в следващите месеци ще се работи по идеите на участниците, заели първите три места – с втора завишена премия са отличени два проекта – с номера 11 и 24, с ръководители съответно арх. Дамян Томалевски и арх. Димитър Младенов (“СитиАрх”). Плътно зад тях се нарежда проектът на фирма “Форум Александров”, в чийто колектив влизат арх. Александър Александров, арх. Ясен Кьосев, арх. Владимир Александров и арх. Александър Павлов. Още три от участвалите общо 27 проекта са били наградени с парични премии с номера 18, 20 и 4, разработени съответно от “Никонсулт” ЕООД (с ръководител арх. Владислав Николов), “ВЕСТА ДИЗАЙН” ЕООД (с ръководител арх. Димитър Димитров) и “ЯРД БГ” ЕООД (с ръководител арх. Явор Дичев).
Всички проекти ще бъдат изложени в Съюза на архитектите в България, за да могат да придобият по-голяма популярност и да се проведе обществена дискусия. В рамките на 6 до 8 месеца вероятно ще бъде избрано само едно от показаните предложения, по което ще продължат по-нататъшните действия.
Общата идея, залегнала при развитието на класираните проекти, е превръщането на централния столичен площад в пешеходна зона и премахването на автомобили, трамваи и паркинги.Визията на арх. Дамян Томалевски залага на хипотезата, че под самия площад има римски форум – силно вероятна, но предстоящите археологически проучвания ще установят дали неговият проект ще може да бъде реализиран.
Проектът на “СитиАрх” също залага на разкриването и експонирането на археологичните останки на античния форум и Преториума в южната част на площада. Проучвания за сградата на Преториума (римските терми) са правени 3 пъти през през миналия век. Предполага се, че размерът на сградата е около 100 м (изток-запад) х 50-55 м (север-юг). Градежът е изключително масивен, изпълнен в opus mixtum и opusquadratum по фасадите.
Установена е южната фасада на сградата и няколко помещения със значителен размер. Наличието на хипокаустни инсталации, мраморни облицовки, сложни канализационни и отводнителни съоръжения, както и разкритият голям басейн с апсидно оформяне в западния край предполагат термалната функция на комплекса.
Сградата на Централна баня ще се преустрои в Музей на София, подземното ниво също ще представлява музей с открити и покрити пространства, осигуряващи достъп до античните останки от римско време (базилики, терми, жилищни сгради), форум и преториум (терми), западната порта и източната порта, паметници на културата от Средновековието и османския период. На това място ще се правят съвременни изложби, концерти и представления.
Автомобилното движение между бул. “Тодор Александров” и ул. “Алабин” ще бъде спряно, като за сметка на това проектът предвижда изграждането на триклонно кръстовище на пресичането на булевардите “Мария Луиза” и “Тодор Александров”. Под бул. “Ал. Стамболийски” е заложено изграждането на подземен и надземен паркинг, който ще побере 80 коли. За обслужване на гостите на хотел “Шератон” е предвидено строителството на още един паркинг под земята, до който ще се стига през ул. “Съборна”. Достъпът на коли до централния вход на хотела и до Богословския факултет ще е от същата улица, оформен с усилена настилка.
Премахват заведенията на площада Премахването на заведенията в югозападната част на площада ще започне в следващите месеци, за да се премине към заснимането на достъпните и новооткрити пространства. По същата причина ще бъде въведена и забрана за паркиране на територията на целия площад. Очаква се в периода 2013/14 г. да бъде разкрита югозападна част на Преториума, както и да бъде възстановен фасадният фрагмент. За следващия програмен период (2015/16) е предвидено премахването на транзитното авто- и трамвайно движение. Ще се направят томографско изследване на цялата територия около църквата “Света Неделя” и сондажни археологични проучвания през Преториума и Форума. Последният етап от дейностите ще бъде реализиран н периода 2016-2018 г., когато частично ще се разкрие фундирането на черквата “Света Неделя” и ще се открие предосвобожденската черква “Света Марина”. |
Първа премия – не се присъжда
Втора завишена премия: 1. арх. Дамян Томалевски – 15 000 лв. Трета завишена премия: Откупки: 1. “Никонсулт” ЕООД, арх. Владислав Николов – 3000 лв. |
Разкъсването на площад “Света Неделя” на десетки нива е бутафория и безмислица в ХХІ век
Елементарният битовизъм трябва да напусне площад “Света Неделя”
Шест проекта бяха отличени в конкурса за площад “Света Неделя”
27 проекта в конкурса за обновяване на площад “Света Неделя” в София
“Град на две нива”
С анонимен конкурс София търси концепция за благоустрояването на пл. “Света Неделя”
Нашите услуги
- Строителен надзор и други услуги свързани със строителството
- Търпимост и узаконяване на сгради, къщи и строежи
- Преустройство и смяна предназначение на търговски обекти, къщи, тавани, магазини и сгради
- Оценка на съответствието на инвестиционните проекти
- Технически паспорт на сгради и обследване на строежите

Проект и главна цел: BG16RFOP002-2.073-8554-C01
Преодоляване недостига на средства и липсата на ликвидност, настъпили в резултат от епидемичния взрив от COVID-19.
Осигуряване на оперативен капитал за българските микро и малки предприятия за справяне с последиците от пандемията COVID-19. Постигане на положителен ефект за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19 и стабилност на работните места.
Бенефициент: ПЕТКОВА КОНСУЛТ ООД, ЕИК: 131316225
Обща стойност: 5 194.00 лв., от които 4 414.90 лв. европейско и 779.10 лв. национално съфинансиране.
Начало: 20.08.2020г.
Край: 20.11.2020г.