Enjoy Sofia показва столицата от неочакван ъгъл

 

Автор: Enjoy Sofia

Колко често поглеждате нагоре, когато ходите по улиците на София? Прекарайте един ден в столицата с очи, отправени към върховете на сградите, и ще се изнадате колко красота сте изпуснали. А ако случайно нямате време за разходки с нос в небето, Ирена и Росен Даскалови и техният фотографския проект Enjoy Sofia ще ви разведат из софийските потайности от птичи поглед.

“Кадрите отдолу са ми много обикновени – всеки може да види града от тротоара”, казва ни Росен, или както всички го наричат Тичъра. Той и съпругата му имат малка независима продуцентска компания – Teach.Co Art Company, която се занимава главно с документални филми. Изненадващо нито един от двамата не е професионален фотограф – Ирена е режисьор, а Росен е уважаван в средите си оператор. “Работя на свободна практика навсякъде, откъдето ми се обадят, обяснява Тичъра, който в момента е в екипа на новия сериал на Любен Дилов-син – “Секс, лъжи & TV”. Прякорът му се ражда преди години: “Може би защото съм Даскалов един приятел ме нарече Тичъра и всички почнаха да ми викат така. Оттам е и името на компанията.”

Илюстрация

 

Даскалът и градът

Идеята за Enjoy Sofia дава приятел на семейство Даскалови – Мони Панчев. “Той е стар софиянец, живее в центъра на София. Беше му направило впечатление, че има много неща в града, които не виждаме, защото са по-високо от нас, затова и въобще не знаем за тях.” Приятелите решават да направят книга за София със снимки на тези архитектурни открития. “Не се получи, но аз продължих да се занимавам с това на собствени разходи, разказва Тичъра. С Ирена търсехме подходящи места, откъдето може да снимаме, уговаряхме се да ни пуснат на определено място в определени дни и часове, защото то не става бързо.” За да направи добра фотография, Росен трябва да се качи на върха на някоя сграда и да чака подходяща светлина.

“По едно време се занимавах само с това, споделя операторът. Той досега има навик, където и да отиде, да си набелязва красива архитектура. “Ето преди дни, когато снимахме сериала на върха на една сграда, си харесах едно-две неща, но нямах апарат и всех назаем от един колега.”

 

Картички, картини, изложба

В един момент Росен и Ирена натрупват стотици снимки и решават, че е крайно време да ги представят на света. Според него Facebook и сайтът на Teach.Co Art Company са достатъчно добра платформа за популяризиране на фотографиите. “В началото просто искахме да покажем, че има някакви много хубави местенца в града”. Постепенно проектът Enjoy Sofia се разраства, “сега вече ни се иска да рекламираме София пред чужденци и гости”. Освен акцията във Facebook, Росен и Ирена започват да създават картички. Планират също да правят картини-принтове на снимките на платно, които стават за подарък.

Голямата цел, за която в момента търсят финансиране, е да направят изложба с мащабни принтове. Идеята им е, че посредством тези фотографии корпорациите и хотелите могат да презентират столицата пред чужденци.
Друга идея на семейство Даскалови и деветгодишния им син Денис е създаването на Enjoy Sofia Kids, или кадри на София, снимани от деца. Ирена дори смята да окачи големи фотографии от високо на определени сгради из София.

Тичъра не крие, че снимките нарочно са “пипнати с PhotoShop”. “Почти незабележимо е – все едно аз съм направил снимката така, но целта ми е да покажа как би изглеждала София от друга гледна точка, ако сградите бяха по-добре боядисани например.” Въпреки че снима главно стара архитектура, той отрича да е привлечен от миналото. “Просто някои неща ми харесват. Не e, защото са стари. Примерно аз съм голям меломан и има някои групи като Deep Purple, Led Zeppelin, Black Sabbath, с които съм израснал, но днес въобще не слушам. Ако трябва да избирам между концерт на Deep Purple и на Thievery Corporation, със сигурност ще отида на Thievery Corporation.”

 Нощна vs. дневна стража

Росен харесва столицата през почивните дни и през август, но най-интересна му е нощна София. “Стига да няма някакви крещящи мутанти по улицата”, смее се той. Преди две години двамата със съпругата му заснемат документален филм за непознатите аспекти на нощния живот в града. “Не искахме да покажем какво се случва по заведенията, а какво правят хората, докато ние пием, хората, които сериозно работят по това време, обяснява той и допълва: Защото има интересни неща, които се случват през нощта в града. Там също имахме някои епизодчета и набелязани герои.”

Иначе приема София за много разхвърлян град. “Виждаш едно хубаво нещо, после едно грозно, после друго хубаво, после пет грозни…” Това, което определено го радва, са новопоявилите се цветя из столицата, одобрява и последните намеси на общината. Въпреки това му се иска повече сгради да се реставрират. “Сигурен съм, че има някои сгради, които съм снимал и които вече са се срутили.” И с тъга отбелязва, че в българина има някаква странна съпротива срещу красотата: “Ако се направи някоя хубава спирка например, все ще се намери някой да я счупи, да я запали през нощта. Защо искат да живеят в грозен свят тези хора, не разбирам… Ако е спокойна, София е много красива нощем, пред Народния театър, например да видиш щастливи хора, които си пият бира или чайче и си говорят, е много хубаво.”

Menu