НДК влиза в пазарната икономика
След 21 години съществуване на ръба на закона, “дворецът на културата” ще стане акционерно дружество
Преструктурирането на НДК ще сложи край на едноличното управление на Христо Друмев
Още по темата
Ако не приватизира НДК, правителството може поне да го вкара в пазарната икономика
26 мар 2010
Казино “Роял”, или живот като на кино…
Кой е човекът, слял се с НДК през последните 17 години
2 фев 2007
Националният дворец на културата (НДК) ще стане държавно акционерно дружество, реши днес Министерски съвет. Това означава, че скоро той се сдобие с легитимен изпълнителен директор и директорски борд, който да го контролира.
С това се слага край на полузаконния статут на сградата, която в продължение на 21 години съществуваше в разрез с всякакви правни норми в държавата. В момента НДК се води на хартия “творческо-стопанско обединение” (ТСО) – статут, наследен от времето на социализма, какъвто не съществува по нито един закон в момента.
На теория той би трябвало да се управлява от “творческо-стопански съвет”, като 49 на сто от неговите членове би трябвало да се излъчват от колектива, а 51 на сто да са представители на “художествено-творческата и научно-техническата интелигенция”. На практика обаче НДК беше еднолично управлявана от генералния му директор Христо Друмев, който е единственият директор на държавно предприятие, останал на поста си от времето на Тодор Живков.
![]() |
79-годишният Христо Друмев беше последният директор на държавна фирма, останал от времето на Тодор Живков
Фотограф: Надежда Чипева
|
Този статут на НДК е даден с разпореждане №17 на Министерския съвет от 1986 г. Впоследствие е потвърден и през 1991 г. Разследване на “Капитал” от 2007 г. установи, че НДК на практика съществува извън закона. Това беше добре известно и на самото правителство, което се води принципал на сградата. Многократно правната дирекция на Министерски съвет е предлагал да се смени статута на НДК като се преобразува в еднолично държавно дружество. Нито едно правителство обаче не събра политическа воля да преобразува НДК.
В имотния регистър НДК фигурира като “друг вид субект”. Последният опит за вкарването на НДК в законови рамки беше направен по времето на кабинета “Станишев”. Тогава правителството поиска становище на дирекция “Правна” за статута на сградата. “Действащото законодателство не познава вид юридическо лице, наречено творческо-стопанско обединение, и няма закон, който да урежда статута на това лице. Няма и правно основание за съществуването на извънбюджетна сметка на ТСО НДК, гласеше заключението на юристите.
Преди юни 2010-а министърът на културата Вежди Рашидов заяви в парламента, че се обмисля преструктуриране на НДК. “НДК е държавна собственост и е право на държавата да вземе решение за неговото стопанисване. Вие сте единственият политик, който се е осмелил през последните 20 години да зададе този въпрос и аз ви благодаря за него”, каза Рашидов в отговор на парламентарен въпрос, зададен от Иван Костов. Година по-късно правителството реши да сложи край на едноличната власт в най-голямата културна институция в държавата.
Допълнено в 13.13 ч.
След правителственото заседание вицепремиерът Симеон Дянков съобщи пред журналисти, че отсега нататък НДК ще спазва законите, ще се отчита и ще плаща данъци. Временно комплексът ще е на подчинение на Министерството на финансите докато се направи одит на управлението и докато се установи финансовото му състояние. След това ще премине към Министерството на културата.
НДК ще се управлява от 5-членен борд на директорите. В него ще участват трима души – Деси Бинева, Марияна Чолакова и Тодор Влайчев. В близко бъдеще ще бъдат назначени още двама души, които ще отговарят за стратегиите за развитие. Предстои скоро да бъде уреден статутът и на Фестивалния комплекс във Варна, който досега беше част от активите на НДК.
Нашите услуги
- Строителен надзор и други услуги свързани със строителството
- Търпимост и узаконяване на сгради, къщи и строежи
- Преустройство и смяна предназначение на търговски обекти, къщи, тавани, магазини и сгради
- Оценка на съответствието на инвестиционните проекти
- Технически паспорт на сгради и обследване на строежите

Проект и главна цел: BG16RFOP002-2.073-8554-C01
Преодоляване недостига на средства и липсата на ликвидност, настъпили в резултат от епидемичния взрив от COVID-19.
Осигуряване на оперативен капитал за българските микро и малки предприятия за справяне с последиците от пандемията COVID-19. Постигане на положителен ефект за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19 и стабилност на работните места.
Бенефициент: ПЕТКОВА КОНСУЛТ ООД, ЕИК: 131316225
Обща стойност: 5 194.00 лв., от които 4 414.90 лв. европейско и 779.10 лв. национално съфинансиране.
Начало: 20.08.2020г.
Край: 20.11.2020г.