За обществени сгради с над 20 000 кв. м РЗП и с над 75 м височина ще се изисква доказване на транспортно-комуникационно обезпечаване
Подобно проучване ще се изисква и за по-малки/ниски сгради с решение на Общинския експертен съвет по устройство на територията (ОЕСУТ). Предстои Столичният общински съвет да приеме наредба за извършване на проучване, анализ и симулация на транспортното обслужване.
Преди два месеца арх. Здравко Здравков обясни, че транспортното проучване вече се изисква в определени случаи, макар все още да не е регламентирано в нормативната уредба.Това става с решение на ОЕСУТ или на комисиите към Столичния общински съвет (СОС), когато проектът се разглежда там. Например, компанията “България Билдинг” представи такова проучване при обсъждането на ПУП за 77-метровата сграда на бул. “България” и ул. “Борово”.
“Проблемът е, че изискването не е заложено в закона и съм обвинен в свръхадминистриране”, поясни вчера Здравков.
Очаква се до дни промените в Закона за устройството и застрояването на Столична община да бъдат публикувани за обществено обсъждане. По думите на главния архитект идеята е наесен те да бъдат внесени за разглеждане в Народното събрание.
Припомняме, че изискването за трафик анализ при изграждане на големи сгради бе заложено в промените в ЗУЗСО, внесени в Народното събрание в края на 2016 г. (бел. ред. – за които не стигна времето да бъдат приети). Конкретният текст тогава гласеше:
“За одобряване на подробни устройствени планове, предвиждащи строителство на сгради с РЗП над 20 000 кв. м с жилищно или обществено предназначение, се изисква доказване на транспортно-комуникационното обезпечаване на територията въз основа на анализ и симулация на транспортното обслужване с отчитане на съществуващия и бъдещия трафик в достатъчен за обслужването обхват.”
Сега големите жилищни сгради (под 75 метра) са отпаднали от обхвата на новото изискване.
Къде ще е позволено строителството на небостъргачи в София – виж тук.
Нашите услуги
- Строителен надзор и други услуги свързани със строителството
- Търпимост и узаконяване на сгради, къщи и строежи
- Преустройство и смяна предназначение на търговски обекти, къщи, тавани, магазини и сгради
- Оценка на съответствието на инвестиционните проекти
- Технически паспорт на сгради и обследване на строежите

Проект и главна цел: BG16RFOP002-2.073-8554-C01
Преодоляване недостига на средства и липсата на ликвидност, настъпили в резултат от епидемичния взрив от COVID-19.
Осигуряване на оперативен капитал за българските микро и малки предприятия за справяне с последиците от пандемията COVID-19. Постигане на положителен ефект за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19 и стабилност на работните места.
Бенефициент: ПЕТКОВА КОНСУЛТ ООД, ЕИК: 131316225
Обща стойност: 5 194.00 лв., от които 4 414.90 лв. европейско и 779.10 лв. национално съфинансиране.
Начало: 20.08.2020г.
Край: 20.11.2020г.