Стъпка за реализиране на “Южен поток”, две назад – по отношение на АЕЦ “Белене” и шистовия газ е ритъмът на енергийния танц през изтеклата година
Така през изминалата година остана да бъде решена съдбата на два проекта – „Южен поток“ и АЕЦ „Белене“. А енергийното танго продължи да се играе с две стъпки назад и една напред.
АЕЦ „Белене“ и има ли тя почва у нас
На 29 март 2012 година по предложение на Министерския съвет Народното събрание одобрипрекратяването на проекта АЕЦ „Белене“ на фона на заплахите от „Атомсторйекспорт“ с искове за неизплатени задължения в размер на 1 млрд. евро. Депутатите тогава възложиха и проучване за парогазова централа на мястото на площадката на ядрената централа
Оказа се, че това решение не е окончателно и не превръща проекта в „затворена книга“.
В последвалите месеци отново се заговори за централата и средствата вложение в проекта и за нуждата му за българската икономика. Георги Първанов декларира, че дойде ли на власт, БСП отново ще активира строителството на „Белене“, а червените започнаха подписка с искане национален референдум за реши съдбата на проекта.
На HSBC беше възложена оценка на цената, която България трябва да плати, за да има нова централа от този тип в Белене и оптимистичният вариант, изчислен от експертите на британската банка, гласи, че централата ще ни струва 22 млрд. лева.
Междувременно пък се появи частен инвеститор – неизвестната на този етап американска компания „Глобал Пауър“, представени от министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев в парламента.
Този неочакван обрат пък веднага породи редица коментари – доколко непознат за МИЕТ е този инвеститор и кой всъщност стои зад него.
На фона на разгорещените дебати около компанията, от ГРАО докладваха, че подписката, внесена от БСП, с искане за провеждане на референдум, съдържа необходимия брой подписи (над 500 хил.) и допитване до народа трябва да има.
И така преговорите реално са замразени в очакване на отговор от страна на българите искат ли в крайна сметка АЕЦ „Белене“ или не.
Решението няма да е лесно – във въпроса не се съдържа думичката „Белене“ и всички, отишли до урните на 27 януари, ще трябва да отговорят по принцип искат ли развитието на ядрена енергетика у нас чрез строежа на нови мощности.
И макар че всички – и управляващи, и опозиция, настояваха за разяснителна кампания, така че българите да вземат информирано решение по казуса, тя реално започва около месец преди референдума. Явно тепърва ще разберем има ли рискове при строежа, каква е цената и наистина нужна ли ни е тази централа, а развитието на ядрената енергетика ще стане ясно на 28 януари.
Нашите услуги
- Строителен надзор и други услуги свързани със строителството
- Търпимост и узаконяване на сгради, къщи и строежи
- Преустройство и смяна предназначение на търговски обекти, къщи, тавани, магазини и сгради
- Оценка на съответствието на инвестиционните проекти
- Технически паспорт на сгради и обследване на строежите

Проект и главна цел: BG16RFOP002-2.073-8554-C01
Преодоляване недостига на средства и липсата на ликвидност, настъпили в резултат от епидемичния взрив от COVID-19.
Осигуряване на оперативен капитал за българските микро и малки предприятия за справяне с последиците от пандемията COVID-19. Постигане на положителен ефект за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19 и стабилност на работните места.
Бенефициент: ПЕТКОВА КОНСУЛТ ООД, ЕИК: 131316225
Обща стойност: 5 194.00 лв., от които 4 414.90 лв. европейско и 779.10 лв. национално съфинансиране.
Начало: 20.08.2020г.
Край: 20.11.2020г.