Автор: Строителство.инфо

Фотограф: АНЕЛИЯ НИКОЛОВА
Това се посочва в независима оценка на проекта за ядрена централа, направено от Института за пазарна икономика, който бе представен в Народното събрание от директора на института Красен Станчев и от лидера на СДС Мартин Димитров.
Цената на киловатчас, произведен от “Белене”, е сравнима с тази на киловатчас, произведен от вятърни централи – без печалбата на инвеститора ще бъде около 14 евроцента, а при включването на печалбата ще достигне до 16 евроцента, отбеляза Красен Станчев.
Общият размер на първоначалната инвестиция, свързана с АЕЦ Белене се отнася до изграждане на инфраструктура на площадката, цех за преработка на отпадъците и хранилище за временно съхраняване, трайно хранилище на територията на страната, далекопроводи, системна автоматика, подстанции, диспечиране и т.н., заместващи мощности, компенсиращи мощности, връзки с електроенергийната система и увеличаване на капацитета на съществуващите мощности, които е необходимо да бъдат извършени, за да е възможно функционирането на централата.
Тези разходи ще бъдат направени от БЕХ или НЕК, които ще бъдат финансирани за това със средства от държавния бюджет – т.е. от българските данъкоплатци. Освен това трябва да се отчетат и вече извършените и фактурирани разходи за консултанти и оборудване, се посочва в доклада, представен от ИПИ.
Експертите посочват, че очакваният положителен ефект през първата година от проекта е приблизително 28.6 млн. евро приходи в държавния бюджет.
Заедно с това обаче поради нереализираните инвестиции в топлоелектрически централи и във вятърните паркове приходите в бюджета ще се по-ниски с около 37.6 млн. евро от по-ниски заплати и потребление, както и от нереализирана печалба и съответно данък върху печалбата от тези компании.
На базата на проучване за енергийните политики на съседните страни, много е вероятно новата мощност на АЕЦ “Белене” да няма пазар в Югоизточна Европа, освен ако не се продава на цена значително под разходите за изграждане и експлоатация на централата, отбелязват авторите на доклада.
Прегледът на изградените и проектираните АЕЦ на територията на Европейския съюз показва, че няма нито една в зона с толкова висока сеизмичност като тази на “Белене”, се казва в публикацията.
Целият анализ ще бъде представен официално на 28 март.
Нашите услуги
- Строителен надзор и други услуги свързани със строителството
- Търпимост и узаконяване на сгради, къщи и строежи
- Преустройство и смяна предназначение на търговски обекти, къщи, тавани, магазини и сгради
- Оценка на съответствието на инвестиционните проекти
- Технически паспорт на сгради и обследване на строежите

Проект и главна цел: BG16RFOP002-2.073-8554-C01
Преодоляване недостига на средства и липсата на ликвидност, настъпили в резултат от епидемичния взрив от COVID-19.
Осигуряване на оперативен капитал за българските микро и малки предприятия за справяне с последиците от пандемията COVID-19. Постигане на положителен ефект за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19 и стабилност на работните места.
Бенефициент: ПЕТКОВА КОНСУЛТ ООД, ЕИК: 131316225
Обща стойност: 5 194.00 лв., от които 4 414.90 лв. европейско и 779.10 лв. национално съфинансиране.
Начало: 20.08.2020г.
Край: 20.11.2020г.